Ako si vybrať správnu zimnú bundu?

Zimné bundy bezpochyby patria k povinnej výbave, čo sa týka obliekania sa v zimnom a chladnom období. So zimou prichádzajú aj chladnejšie mesiace, preto je rozumne zvoliť si zimnú ideálnu teplú bundu. Základným a jedným z najdôležitejších aspektov je funkčnosť konkrétnej zimnej bundy. Správna zimná bunda by vás mala dokonale zahriať a tým pádom aj ochrániť pred snehom, vetrom či možným dažďom. Zimné bundy nájdete v rôznych farebných prevedení. Povedať, ktoré farbe je pre zimu tá najlepšia je individuálna záležitosť. Záleží to aj od toho kam sa zimnú bundu chystáte nosiť. Čo sa týka požadovaných kritérií dôležitú úlohu zohráva dizajn a samotný vzhľad aj keď sa môže zdať, že pri zimných bundách nie je až taký dôležitý. Ideálne je zaobstarať si takú zimnú bundu, ktorá bude nie len štýlovo vyzerať, ale vás aj dokonalo zahreje a sadne vám ako uliata.

Zimné bundy

Obľúbenými farbami však sú čierna, sivá, žltá, ktorá je poslednú dobu hit každej sezóny (obľúbená hlavne u mladšej generácie) alebo aj rôzne odtiene hnedej. Akú farbu sa rozhodnete zvoliť je už len na vás. Okrem palety rôznych farieb sa zimné bundy odlišujú aj strihom a materiálom, z ktorých sú vyrobené. Čo sa týka strihu stretnúť sa môžete s krátkymi bundami alebo dlhými bundami. Najpoužívanejšie materiály, ktoré sa využívajú u takýchto búnd sú: Páperové bundy, čiže vnútro bundy tvorí výplň z husích perí. Páperová bunda dokonalo izoluje teplo a postará sa tak o to, aby vám po celý časť nosenia bolo dokonale teplo. Pri páperových bundách si treba dať pozor hlavne pri praní kedy sa pri zlom či nedostatočnom praní môže narušiť páperová výplň, ktorá tvorí vnútro bundy a je aj základom zahrievania samotnej bundy. Ďalej sú tu zimné bundy zo syntetických materiálov. Takéto bundy disponujú vysokou prievzdušnosťou. Nosia sa pohodlne a ľahšie.Bundy sú veľmi dobre odolné voči vode a vlhkosti. Okrem páperových a búnd zo syntetických materiálov sa môžeme stretnúť aj tzv. hybridom. Ide o výlučne outdoorovu bundu, ktorá je vyrobená z dvoch rozličných a tiež rozdielnych materiálov. Mávajú úzky ale zato veľmi pohodlný strih. Neoberú vás ani o potrebnú hrejivosť. Takéto bundy sú vode odolne. Môžeme povedať, že sa jedna o športovú bundu.Rozoznávame rôzne druhy zimných búnd. Obľúbenými druhmi sú párka alebo bombera. Parku spoznáte tak, že je to už na prvý pohľad dlhšia bunda a kapucňu máva ozdobenou väčšinou odelitelnou kožušinou. Identifikačný prvkom u búnd s názvom bombera je, že sú kratšie ako ostatné bundy. Okrem zimy sa bundy hodia napríklad na jeseň či jar. Jedna sa o bundy, ktoré nosili na ich samom začiatku letci. Takže bundy bývajú dosť teple. Boli navrhnuté tak, aby ochránili letcov, ktorý sa nachádzali vo vysokej nadmorskej výške pred pocitom chladu.

Kedy je správne vytiahnuť zimnú bundu?

Záleží to aj od správania sa počasia. Nie je na to stanovený žiadny presný dátum či deň, ktorý by určoval, že už je ten správny čas siahnuť po zimnej bunde. Je to veľmi individuálna záležitosť. Že, už ju potrebujete zistite najskôr sami. Dobrým spôsobom by bolo pozrieť sa z okna, a ak sa práve dívate na “bielu pokrývku” tak je najlepšou voľbou vytiahnuť zimnú bundu. Tým som chcel povedať, že niektorý ľudia sa držia podľa toho či už zima nadelila sneh alebo sa už začali vianočné obdobie. A až vtedy vyťahujú bundu. To môže byt častokrát zradne, ba až zavádzajúce. Keďže nikde nie je napísané, že kedy a či vôbec sneh túto zimnú napadne. Ale počítajte s tým, že zimné bundy sa zvyknú používať v priemere od novembra až do januára. Taktiež krajina bez snehu nezaručuje, že nebude dostatočná zima. Sneh evokuje intenzívnejšiu zimu, ale na druhu stranu ju aj reálne spôsobuje. Paradoxom môže byť, že nejaká oblasť alebo prostredie, v ktorom sa práve nachádzate, alebo žijete môže byt chladnejšia bez snehu. Dni bez snehu ešte neznamenajú, že sa vonku človek bude cítiť ako na letnej dovolenke niekde v Dubaji. Tiež si treba uvedomiť, že počasie je veľmi premenlivé a tiež nikdy nie je v odlišných mestách na vlas rovnaké.

Zimná bunda

Ak by ste vycestovali niekde do Nórska alebo aj iných severských krajín tak je samozrejme, že si oblečiete, čo najteplejšou a najkvalitnejšiu zimnú bundu keďže predpokladáte, že v Nórsku budú priam až mrazivé podmienky. My sa, ale nachádzame na Slovensku a počasie tu býva viac premenlivejšie ako v škandinávskych krajinách, kde je počasie viac jednoznačne. Kým v jeden deň nás navštívi slniečko na druhý deň nás môže čakať snehová nádielka. Preto sa nedá nikdy predpokladať, ako teplo respektíve zima vonku bude. Tak či onak zimná bunda by nemala chýbať v šatníku žiadneho človeka a mala by byť využívaná počas niekoľko zimných sezón.